3D Modelleme

Gördüğümüz herhangi bir ürüne model diyebiliriz. O modellerden birisini sanal ortamda gerçekçi ölçülerinde ve derinliğe sahip bir şekilde oluşturmaya ise 3d modelleme deriz. Farklı bir deyiş ile 3 boyutlu modelleme. İngilizceden dilimize aynı teklonojinin kullanımı ile girmiştir ( 3D Modeling ). Üç boyutlu modelleme için kullanılabilecek bir çok modelleme arayüzü vardır.  Bunlardan bazıları
3DS MAX​
MAYA
CINAMA 4D
SOFTIMAGE
RHINO
HOUDINI

Ve bunun gibi bir çok yazılım vesilesi ile 3d modelleme yazpılabilir. Dünyada en yayğın modelleme yazılımları ise yaklaşık olarak yukarıda sıralandığı gibidir. 3D modelleme yaparak mimari görselleştirmeler yapabilirsiniz. Yada insansı karakterler üretebilirsiniz. Günümüzdeki bir çok yeni üretilen filmlerde özellikle fantastik ve bilim kurgu tarzı filmlerde, 3d modelleme sayesinde görsel efekler mükemmel sonuçlara ulaşır. Örneğin fantastik bir film için gereken uzaylı karakteri 3d modelleme teklonojisi sayesinde oluştulur. Yada uzaylının kullandığı uzay mekiği.
3D modelleme kendi alanında parçalara ayrılır. Sebebi ise modelleme’nin zor olmasıdır. Öreneğin karakter modelleme içi ayrı sert kenarlara sahip mekanik modellemeler için ayrı çalışanlar vardır. 3D modelleme yapabilmek için uzun süren eğitimlere girmeniz ve kendiniz bol bol çalışarak eğitiminizi desteklemeniz lazım.
                Karakter modellemeye karar verdiğinizde doğru anatomiye sahip ve 3d karakter modeli için gerekli kırıterlere uygun modeli tam anlamıyla güzel bir şekilde yapabilmeniz için en azından 4 yıl o alanda çalışıyor olmanız gerekmektedir. Zaman ilerledikçe şunu anlayacaksınız. 3D modelleme yapabilmek için programı öğrenmek yeterli kalmıyor. Aynı zamanda modellenecek olan nesnelerin yada organik yapıların anatomisini de öğrenmek gerekir. Tabi bu edinilen bilgileri estetik şekillerde kullanabiliyor olmak ise ayrı bir beceri ve sanat anlayışı ister.


3D Modelleme Ne İşe Yarar ?
Ne işe yaradığı tamamen size kalmış bir durumdur. Bunu hobi olarak icra etmeye karar verirseniz, harika tasarımlar oluşturmanıza yarar. 3D modelleme ve görselleştirme’yi kazança sağlamak için yapacaksanız, çalışacağınız bir sürü sektör var demektir. Ülkemizde en yaygın kullanım alanı olan mimari modelleme ve görselleştirme için 3d modelleme teklonojisi kullanılır. Mimari yapıların görselleştirmesini ve katı modellemelerini 3d modelleme sayesinde yaparsınız. Yada endüstriyel alanlarda da modellemeyi kullanabilirsiniz. Anlayacağınız üretimi yapılan her obje yada benzeri durumlarda 3d modelleme ile o ürünün yada mekanın modellemesini ve görselleştirmesini yapabilirsiniz.